Amazon Pay
SBI
Grofers

Asian Games 2018: Here's the list of India’s squads announced so far for quadrennial event in Indonesia

On Tuesday, the Indian Olympic Association announced a 524-member contingent for the upcoming Asian Games scheduled to begin in Jakarta on 18 August.

The contingent has 277 men and 247 women athletes from a total of 36 sports disciplines. Here's a look at the Indian squads announced for most of the disciplines (hockey and few other disciplines are yet to announce the squads)

women's 400 metres – Tampere, Finland – July 12, 2018. Hima Das of India celebrates her victory. Lehtikuva/Kalle Parkkinen via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS. FINLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN FINLAND. - RC1D10C59B40

File image of Hima Das. Reuters

Archery

Recurve Men’s: Atanu Das (PSPB), Sukchain Singh(SSCB), Vishwas(SSCB), Jagdish Choudhary (SSCB)

Recurve Women’s: Promila Daimary (Assam), Deepika Kumari(Jharkhand), Ankita Bhakat (Jharkhand), Laxmirani Majhi (RSPB)

Compound Men’s: Abhishek Verma (Delhi), Aman Saini (Delhi), Rajat Chauhan (Rajasthan), Sangamprit Bisla (Punjab)

Compound women’s: Muskan Kiran (MP), Jyothi Surekha Vennam (AP), Trisha Deb (Bengal), Madhumita Kumari (Jharkhand)

Athletics 

Women

100m: Dutee Chand

200m: Hima Das, Dutee Chand

400m: Hima Das, Nirmala

800m: Tintu Luka

1,500m: PU Chitra, Monika Chaudhary

5,000m: Sanjivani Jadhav, L Surya

10,000m: Sanjivani Jadhav, L Surya

400m Hurdles: Juana Murmu, Anu Raghvan

3,000m Steeplechase: Sudha Singh, Chinta Yadav

Long Jump: Nayana James, Neena Varakkil Pinto

20km Race Walk: Sowmya B, Khushbir Kaur

Heptathlon: Swapna Barman, Purnima Hembram

Discus Throw: Seema Poonia, Sandeep Kumari

Hammer Throw: Sarita Singh

Javelin Throw: Annu Rani

4x400m Relay: MR Poovamma, Saritaben Gaikwad, Sonia Vaishya, Vijayakumari, VK Vismaya, Jisna Matthew

Men

200m: Mohammed Anas

400m: Mohammed Anas, Rajiv Arokia

800m: Jinson Johnson, Manjit Singh

1,500m: Jinson Johnson, Manjit Singh

5,000m: G Lakshmanan

10,000m: G Lakshmanan

400m Hurdles: Dharun Ayyasamy, Santosh Kumar

3,000m Steeplechase: Naveen Kumar Dagar, Shankarlal Swami

High Jump: Chetan B

Long Jump: Sreeshankar

Triple Jump: Arpinder Singh, Rakesh Babu

Shot put: Tejinder Toor, Naveen Chikara

Javelin Throw: Neeraj Chopra, Shivpal Singh

20km Race Walk: Manish Singh Rawat, Irfan KT

50km Race Walk: Sandeep Kumar

4x400m Relay: Mohammed Anas, Jeevan KS, Jithu Baby, Kunhu Mohammed, Rajiv Arokia, Santosh Kumar

Mix Relay: Mohammed Anas, Rajiv Arokia, Hima Das, Poovamma

Badminton

Men: Kidambi Srikanth, HS Prannoy, Sai Praneeth, Sameer Verma, Satwik Sairaj Rankireddy, Chirag Shetty, Sumeeth Reddy, Manu Attri, Pranav Jerry Chopra, Sourabh Verma

Women: Saina Nehwal, PV Sindhu, Sikki Reddy, Ashwini Ponnappa, Sai Rao, Ashmita Chaliha, Rutaparna Panda, Aarthi Sara Sunil, Aakarshi Kashyap, Gayathri Gopichand

Boxing

Men: Amit Panghal (49kg), Gaurav Solanki (52kg), Mohammed Hussamuddin (56kg), Shiva Thapa (60kg), Dheeraj Rangi (64kg), Manoj Kumar (69kg), Vikas Krishan (75kg)

Women: Sarjubala Devi (51kg), Sonia Lather (57kg), Pavitra (60kg)

Bridge

Women: Rita Choksi, Feroza Chothia, Hema Deora, Bharati Dey, Marianne Karmarkar, Himani Khandelwal, Kiran Nadar, Aparna Sain, Vasanti Shah

Men: Pranab Bardhan, Sapan Desai, Subhash Gupta, Rajeev Khandelwal, Ajay Khare, Finton Lewis, Debabrata Majumder, Gopinath Manna, Sumit Mukherjee, Shibhnath Dey Sarkar, Bachiraju Satyanarayana, Jaggy Shivdasani, Arun Kumar Sinha, Rajeshwar Tewari, Raju Tolani

Reserves: Alka Kshrisagar, Keyzad Anklesaria, Abhijit Chakraborty, Sunit Chokshi, Sridhar Padmanabhan, Sunderram S

Hockey

Men: PR Sreejesh (Captain), Chinglensana Singh Kangujam (Vice-Captain), Surender Kumar, Rupinder Pal Singh, SV Sunil, Mandeep Singh, Akashdeep Singh, Amit Rohidas, Manpreet Singh, , Simranjeet Singh, Sardar Singh, Vivek Sagar Prasad, Krishan B Pathak, Harmanpreet Singh, Varun Kumar, Birendra Lakra, Lalit Kumar Upadhyay, Dilpreet Singh

Women: Rani Rampal (Captain), Savita (Vice-Captain), Rajani Etimarpu, Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Deep Grace Ekka, Sunita Lakra, Namita Toppo, Lilima Minz, Monika, Udita, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Navjot Kaur, Deepika, Gurjit Kaur, Reena Khokhar

Shooting

Senior Rifle

Men

3 Positions: Sanjeev Rajput, Akhil Sheoran

Air Rifle: Ravi Kumar, Deepak Kumar

300m Standard Rifle: Harjinder Singh, Amit Kumar

Women

3 Positions: Anjum Moudgil, Gaayathri N

Air Rifle: Apurvi Chandela, Elavenil Valarivan.

Air Rifle Mixed: Ravi Kumar, Apurvi Chandela

Senior Pistol

Men

Air Pistol: Abhishek Verma, Saurabh Chaudhary

Rapid Fire Pistol: Shivam Shukla, Anish

Women

Air Pistol: Manu, Heena Sidhu

Sports Pistol: Rahi Sarnobat, Manu.

Air Pistol Mixed: Abhishek Verma, Manu Bhaker.

Senior Shotgun

Men

Trap: Lakshay, Manavjit Singh Sandhu

Skeet: Sheeraz Sheikh, Angadwir Bajwa

Double trap: Ankur Mittal, Shradul Vihaan

Women

Trap: Shreyasi Singh, Seema Tomar

Skeet: Ganemat Sekhon, Rashmmi Rathore

Double Trap: Shreyasi Singh, Varsha Varman

Trap Mixed: Lakshay, Shreyasi Singh.

Swimming

Swimming: Vidhawal Khade, Sajan Prakash, Srihari Nataraj, Advait Page, Sandeep Sejwal, Aaron Agnel D’Souza, Arvind Mani, Saurabh Sangvekar, Avinash Mani, Anshul Kothari, Neel Roy

Diving: Siddharth Pardeshi, K Ramanand Sharma, H London Singh

Water Polo: Aneesh Babu (GK), Akshay Kumar Kunde, Ashwini Kumar Kunde, Karthik Ch. Das, Shibin Lal, Adarsh VS, Uday Uttekar, Prithish Das, Sarang Vaidya, Aneesh Kumar, Manimaran D, S Ratheesh Kumar, Monjith Hasan, Lal Krishna, J Shreejith

Squash

Women: Dipika Pallikal, Joshna Chinappa, Sunayna Kuruvilla, Tanvi Khanna

Men: Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Ramit Tandon, Mahesh Mangaonkar

Table Tennis

Women: Manika Batra, Madhurika Patkar, Sutirtha Mukherjee, Mouma Das, Ayhika Mukherjee

Men: Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran, Manav Thakkar, Harmeet Desai, Anthony Amalraj

Tennis

Women: Ankita Raina, Karman Kaur Thandi, Riya Bhatia, Prarthna Thombare, Rutuja Bhosale, Pranjala Yadlapalli

Men: Leander Paes, Rohan Bopanna, Ramkumar Ramanathan, Prajnesh Gunneswaran, Sumit Nagal, Divij Sharan

Weightlifting

Women: Saikhom Mirabai Chanu(48 kg); Rakhi Halder (63 kg)

Men: Sathish Kumar Sivalingam, Ajay Singh (77 kg); Vikas Thakur (94 kg)

Wrestling

Women: Sakshi Malik (50kg), Pinki (53kg), Pooja Dhanda (57kg), Vinesh Phogat (62 kg), Divya Kakran (68kg), Kiran (72kg)

Men: Gyanendra (60kg), Pawan Kumar (61kg), Manish (67 kg), Mausam Khatri (74kg), Gurpreet Singh (77kg), Harpreet Singh (87 kg), Hardeep (97kg), Naveen (125 kg),


Updated Date: Jul 24, 2018 20:48 PM

Also See