Maharashtra Election 2014 Results & Winner List

Constituency Party Candidate Name
Nandurbar BJP DrGavit Heena Vijaykumar
Dhule BJP Dr Bhamre Subhash Ramrao
Jalgaon BJP AT Nana Patil
Raver BJP Khadase Raksha Nikhil
Buldhana SHS Jadhav Prataprao Ganpatrao
Akola BJP Dhotre Sanjay Shamrao
Amravati SHS Adsul Anandrao Vithoba
Wardha BJP Ramdas Chandrabhanji Tadas
Ramtek SHS Krupal Balaji Tumane
Nagpur BJP Gadkari Nitin Jairam
Bhandara - gondiya BJP Nanabhau Falgunrao Patole
Gadchiroli-Chimur BJP Ashok Mahadeorao Nete
Chandrapur BJP Ahir Hansraj Gangaram
Yavatmal-Washim SHS Gawali Bhavana Pundlikrao
Hingoli INC Rajeev Shankarrao Satav
Nanded INC Ashok Shankarrao Chavan
Parbhani SHS Jadhav Sanjay (Bandu) Haribhau
Jalna BJP Danve Raosaheb Dadarao
Aurangabad SHS Chandrakant Bhaurao Khaire
Dindori BJP Chavan Harishchandra Deoram
Nashik SHS Godse Hemant Tukaram
Palghar BJP Adv Chintaman Navasha Wanga
Bhiwandi BJP Kapil Moreshwar Patil
Kalyan SHS DrShrikant Eknath Shinde
Thane SHS Vichare Rajan Baburao
Mumbai North BJP Gopal Chinayya Shetty
Mumbai North West SHS Gajanan Chandrakant Kirtikar
Mumbai North East BJP Kirit Somaiya
Mumbai North central BJP Poonam Mahajan Alias Poonam Vajendla Rao
Mumbai South central SHS Rahul Ramesh Shewale
Mumbai South SHS Arvind Sawant
Raigad SHS Anant Geete
Maval SHS Appa Alias Shrirang Chandu Barne
Pune BJP Anil Shirole
Baramati NCP Supriya Sule
Shirur SHS Adhalrao Shivaji Dattatrey
Ahmadnagar BJP Gandhi Dilipkumar Mansukhlal
Shirdi SHS Lokhande Sadashiv Kisan
Beed BJP Munde Gopinathrao Pandurang
Osmanabad SHS Gaikwad Ravindra Vishwanath
Latur BJP Dr Sunil Baliram Gaikwad
Solapur BJP Sharad Bansode
Madha NCP Mohite Patil Vijaysinh Shankarrao
Sangli BJP Sanjaykaka Patil
Satara NCP Shrimant Chh Udayanraje Pratapsinha Bhonsale
Ratnagiri - sindhudurg SHS Vinayak Bhaurao Raut
Kolhapur NCP Dhananjay Bhimrao Mahadik
Hatkanangle SWP Raju Shetty

Maharashtra Election Date 2019

Constituencies Day Date
Phase 1
Wardha Thursday Apr 11, 2019
Ramtek Thursday Apr 11, 2019
Nagpur Thursday Apr 11, 2019
Bhandara-Gondiya Thursday Apr 11, 2019
Gadchiroli-Chimur Thursday Apr 11, 2019
Chandrapur Thursday Apr 11, 2019
Yavatmal-Washim Thursday Apr 11, 2019
Phase 2
Buldhana Thursday Apr 18, 2019
Akola Thursday Apr 18, 2019
Amravati Thursday Apr 18, 2019
Hingoli Thursday Apr 18, 2019
Nanded Thursday Apr 18, 2019
Parbhani Thursday Apr 18, 2019
Beed Thursday Apr 18, 2019
Osmanabad Thursday Apr 18, 2019
Latur Thursday Apr 18, 2019
Solapur Thursday Apr 18, 2019
Phase 3
Jalgaon Tuesday Apr 23, 2019
Raver Tuesday Apr 23, 2019
Jalna Tuesday Apr 23, 2019
Aurangabad Tuesday Apr 23, 2019
Raigad Tuesday Apr 23, 2019
Pune Tuesday Apr 23, 2019
Baramati Tuesday Apr 23, 2019
Ahmednagar Tuesday Apr 23, 2019
Madha Tuesday Apr 23, 2019
Sangli Tuesday Apr 23, 2019
Satara Tuesday Apr 23, 2019
Ratnagiri-Sindhudurg Tuesday Apr 23, 2019
Kolhapur Tuesday Apr 23, 2019
Hatkanangle Tuesday Apr 23, 2019
Phase 4
Nandurbar Monday Apr 29, 2019
Dhule Monday Apr 29, 2019
Dindori Monday Apr 29, 2019
Nashik Monday Apr 29, 2019
Palghar Monday Apr 29, 2019
Bhiwandi Monday Apr 29, 2019
Kalyan Monday Apr 29, 2019
Thane Monday Apr 29, 2019
Mumbai North Monday Apr 29, 2019
Mumbai North-West Monday Apr 29, 2019
Mumbai North-East Monday Apr 29, 2019
Mumbai North-Central Monday Apr 29, 2019
Mumbai South-Central Monday Apr 29, 2019
Mumbai South Monday Apr 29, 2019
Maval Monday Apr 29, 2019
Shirur Monday Apr 29, 2019
Shirdi Monday Apr 29, 2019